Personel Devam Kontrol Sistemi

Parmak İzli ve Kartlı Geçiş Sistemi

Parmak izi her birey için kendine özgü bir özniteliktir. Bu özelliği nedeniyle parmak izi şifreleme yöntemi en güvenilir şifreleme yöntemlerinden biri olarak kabul görmektedir. Parmak izi teknolojisinin gelişmesi ile parmak izi tanıma sistemi yüksek güvenlik gerektiren firmalar, evler ve kartlı geçiş sistemlerin alternatifi olarak birçok sistemde kullanılmaktadır. Bireye özgü olması, hızlı tepki süresi, sarf maliyeti ortadan kaldırması, kopyalama imkanının olmaması gibi birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlarından dolayı Asis, kartlı geçiş cihazlarından ibaret olan personel devam kontrol sistemine, parmak izi geçiş sistemini de dahil etmiştir.

Cihaz 4 farklı opsiyonda çalışabilmektedir:

1. Kartlı Geçiş Sistemi: Kart kişiye özgü tanımlanır. Tanımlanan kart okuyucuya okutulur, onaylanırsa geçiş izni verilir.

2. Parmak İzli Geçiş Sistemi: Kişinin parmak izi bilgisi cihaz veritabanına kaydedilir, kişi parmağını okuttuktan sonra bilgi veritabanındaki bilgiyle eşleşmesi durumunda geçiş izni verilir.

3. Kartlı ve Parmak İzli Geçiş Sistemi: Kişinin parmak izi bilgisi karta tanımlanır. Kişi önce parmağını sonra kartını okutur. Bilgilerin eşleşmesi durumunda geçiş izni verilir. Bu yöntemle kişinin parmak izi bilgisinin güvenlik seviyesi arttırılmış olur.

4. Şifreli Geçiş Sistemi: Yönetici kartı kullanılarak şifreli bilgisi girilir. Eşleşme olması durumunda geçiş izni verilir.

Bunların dışında entegre kamerası sayesinde kartla ya da parmak iziyle geçiş yapma girişiminde bulunan kişilerin görüntülerini kaydeder ve sunucuya yollar. Çalışmaların sürdüğü diğer bir özellik ise yüz tanıma özelliğinin ilave edilmesidir.