Araç İçi/Dışı Kamera Uygulaması

Araç içi mobil dijital video kaydedicisi ve entegre medya oynatım cihazı tek bir sim kart üzerinden araç içerisindeki güvenliği sağlayabilen ve medyaları yönetebilen bir cihazdır.

Cihaz entegre GPS özelliği sayesinde, toplu ulaşım araçlarında yolcu bilgilendirme sistemini yöneterek yolculara içinde bulunduğu otobüsün güzergah, konum ve durak bilgilerini araç içi medya oynatıcılarında gösterir.

Sunucu tabanlı yapısı sayesinde diğer geleneksel sistemlerden farklı olarak, sisteme bağlanan kişi sayısına göre cihazın GSM iletişim maliyeti değişmez. Ayrıca tek bir sim kart ile hem medya oynatıcısına uzaktan yükleme yapılır hem de kamera görüntülerine ulaşılabilir.

Alarm girişleri sayesinde panik butonu uygulamasına yönelik olarak lokasyonda oluşan görüntü ve ses kaydını merkeze iletir, yetkililere otobüsün konumunu içeren alarm bildirimi üretir. Geniş açılı kamera sistemi ve ilerleyen görüntü işleme teknolojileri çok yakın bir zamanda araçlarda yolcu sayma işleminin bu sisteme entegre edileceğinin sinyalini vermektedir.

ARAÇ İÇİ KAMERA

Sürücü ve yolcu arasındaki olası tüm sorunları önlemek ve araçlarda hırsızlık gibi herhangi bir suçu en aza indirmek amacıyla toplu taşıma araçları, Asis Elektronik tarafından üretilip validatör sistemine entegre edilebilen özel kameralar içeren DVR sistemleri ile 7/24 izlenmektedir.

Bu sistemler sayesinde yüksek kaliteli ses ve video kayıtları hem SD kart hem de taşınabilir disklerde aynı anda saklanabilir. IP özellikli kameralar ile resim ve videolar; 3G, GPRS ve Wi-Fi altyapısı kullanılarak merkeze anında iletilebilir ya da kamera üzerindeki kayıt ortamlarında saklanabilir.

Doğru ve kaliteli görüntünün kesintisiz sağlanması için sistemde otomotiv şartlarına uygun kaliteli bir kamera kullanılması önemli bir etkendir. Kameranın resim sensörünün özelliği hareketli ortamlarda sabit görüntü almak için geliştirilmiş olmalıdır. Değişken ışıklı ortamlarda, gece ve gündüz zamanlarında farklı aydınlık derecelerinde kendini otomatik olarak ayarlayarak en iyi performansta resim sunabilecek yapıda olmalıdır. Otomotiv için EN-50155 ve IEC60529, IK08 gibi şartlara uygun kameralar kullanılmalıdır. Asis Elektronik tarafından üretilen veya sistemlerinde kullanılan tüm kameralar bu şartları karşılamaktadır.

Araç içinde birden fazla kamera olması, farklı açılardan görüntülerin aynı anda kaydedilmesine ya da izlenmesine olanak tanır.