AKILLI ELEKTRİK SAYACI

Asis Elektronik Akıllı Sayaç Çözümleri ile aboneler akıllı kartlarına ön ödeme sistemini kullanarak bütçelerini aşmadan yükleme yaparak tüketim yapmakta, kurumlar ise tüketim yapıp ödeme yapılmaması vb. durumlar ile karşı karşıya kalmamaktadır.

Asis Elektronik AR-GE mühendislerinin şehirleri daha akıllı hale getirmek adına tasarladığı Akıllı Elektrik Sayacı sisteminin kullanabilir hale gelmesi için ilk önce eski tip elektrik sayaçlarının akıllı sayaçlar ile değiştirilmesi gereklidir.

Sistem, abonelerin elektrik kullanım miktarlarının hesaplanması ve kullanım bedelinin peşin olarak ödenmesi esasına dayanan bir ödeme şeklidir. Ödeme online araçlar (Web sitesi, mobil uygulama) kullanılarak gerçekleştirilebileceği gibi yetkili bayilerde, abone merkezlerinde, idarenin kullanıma sunacağı kiosk ve ATM’lerden kredi kartı veya nakit olarak yapılabilmektedir.

Elektrik sayacı yüklenmiş olan kredinin bitmesi durumunda aboneye tanımlanmış miktar kadar kullanıma -borçlanarak – izin verir. Web ortamında, mesajla veya ışıklı ikazla bakiye kalmadığını belirtir. Abone tekrar yükleme yaptığında önce borç bakiyesi sıfırlanır, sonrasında yeni bakiye sayaca tanımlanır. Elektrik sayaçları merkezden yönetilebilir cihazlardır. Anlık olarak sunucuya bilgi gönderebilir ya da sunucudan komut alabilirler. Bu teknoloji, sayaçların uzaktan kontrolüne imkan verir. Böylece sayaç değeri okuma, faturalandırma, uzaktan açma, sayaç elektrik kesme imkanı idareye verilmiş olur. Geleneksel yöntemlere göre tasarruf sağlayan bu kullanım idare maliyetlerini düşürmekle kalmayıp, kaçak-kayıp elektrik oranlarını azaltacaktır.

Asis Elektronik Akıllı Elektrik Sayacı sistemi için daha fazla bilgi ve sorularınız için info@asiselektronik.com.tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.